Αρχική σελίδα » Προβολή ανακοίνωσης / εκδήλωσης

Προβολή ανακοίνωσης / εκδήλωσης

25.04.2017

ΔΙΑΛΕΞΗ: Μουσική Σύνθεση για Ηλεκτρονικά σε Πραγματικό Χρόνο απο το συνθέτη Ορέστη Καραμανλή

ΔΙΑΛΕΞΗ

-ΠΕΜΠΤΗ 27/4 στις 14.30  στην 918

----------------------------------------------------------------------

Η διάλεξη θα επικεντρωθεί στις πρακτικές που χρησιμοποιούνται σήμερα για τη δημιουργία και παρουσίαση της σύγχρονης μουσικής που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως εργαλείο για την επεξεργασία και προβολή του ήχου. Θα συζητηθούν διαφορετικές συνθετικές προσεγγίσεις και τεχνικές μουσικής σημειογραφίας.

Ορέστης Καραμανλής: Ολοκλήρωσε ένα διδακτορικό στη σύνθεση στο Sonic Arts Research Centre στο Μπέλφαστ. Το σύνολο του έργου του καλύπτει ένα ευρύ φάσμα σύγχρονης μουσικής με ιδιαίτερη έμφαση στο συγκερασμό ακουστικών οργάνων με το laptop, την αλγοριθμική σύνθεση και την επεξεργασία του ήχου για πολυκάναλα συστήματα. Είναι επισκέπτης ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Bournemouth και διδάσκων στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο orestiskaramanlis.net.