Αρχική σελίδα » Προβολή ανακοίνωσης / εκδήλωσης

Προβολή ανακοίνωσης / εκδήλωσης

03.06.2017

Ημερίδα για την τροπικότητα - "Εκτέλεση/Ερμηνεία της παραδοσιακής μουσικής"

Η κατεύθυνση "Εκτέλεση/Ερμηνεία της παραδοσιακής μουσικής" του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Ερμηνεία ενόργανης και φωνητικής μουσικής" διοργανώνει ημερίδα με θέμα την τροπικότητα, την Τρίτη 6 Ιουνίου (ώρα 15:00-21:00) στην αίθουσα 741 στον 7ο όροφο του Κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Η ημερίδα φιλοδοξεί να αποτελέσει την απαρχή μίας μεγάλης συζήτησης που αφορά στη φύση και τη χρήση των τροπικών κλιμάκων. Θα διδάξουν οι:

15:00-17:00: Μάρθα Μαυροειδή - "Το μοτίβο και ο ρυθμός. Ο αυτοσχεδιασμός στην τροπική μουσική"
17:00-19:00: Χάρης Λαμπράκης - "Το μακάμ"
19:00-21:00: Δημήτρης Πυργιώτης - "Η κωδικοποίηση των μουσικών κλιμάκων"

Για το σεμινάριο του αυτοσχεδιασμού οι συμμετέχοντες θα πρέπει να φέρουν μαζί τους τα μουσικά τους όργανα. Την ημερίδα μπορούν να παρακολουθήσουν οι φοιτητές και οι διδάσκοντες του μεταπτυχιακού αλλά και του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών.

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος
Καθηγητής Λάμπρος Λιάβας